A KUTYA
Kutya mindenek felett

MENÜ

A KUTYATARTÁS TITKAI

Bevezetés

Az ember és a kutya barátsága már több mint tízezer éve tart. Az idők során ez a kapcsolat a különböző fajok között létező egyik legszorosabb kapcsolattá tökéletesedett. Kutyákat a világ minden pontján tartanak más és más okból. Valaki csak egy hű társat keres bennük, másoknak nagy szolgálatot tesznek azzal, hogy őrzik a házat, vagy terelik az állatokat. Sok országban pedig a vakok, a siketek és a fogyatékos emberek életét teszik teljessé.

A kutyatartás nagy felelősséget ró a gazdára, egyedül tőle függ, hogy kutyájára milyen sors vár. Ezért a kutyatartásról nem szabad elhamarkodni a döntést. A kutyák társaságkedvelők, kiegyensúlyozott étrendre, sok mozgásra és rendszeres orvosi ellenőrzésre van szükségük ahhoz, hogy egészségesek és barátságosak maradjanak. Nagyságuktól, színüktől és fajtájuktól függetlenül mindannyian hűséges, odaadó és szerető barátaik embertársaiknak, akikkel eggyütt élnek ezen a Földön.

A lakóhely

Ha a kutya a szabadban tölti napjai nagy részét, gondoskodnunk kell arról, hogy a nagy meleg vagy éppen a nagy hideg elől egy elég nagy, jól elszigetelt és védelmet nyújtó kutyaházba húzodhasson. A kutya még inkább otthon érzi majd magát, ha a házába egy, már a lakásban nem használt szőnyeget terítünk. Néha elkerülhetetlen, hogy kutyánkat megkössük. Ilyenkor a legkíméletesebb megoldás, ha egy hosszú rudat feszítünk ki a kerítés és a kutyaház közé, amely mentén kedvére szaladgálhat. Láncot vagy kötelet soha ne használjunk, mert ebbe a kutya belegabalyodhat, megsérülhet. Azt azonban soha ne felejtsük el, hogy kutyánkat nem szabad állandóan megkötve tartanunk - egy erős, biztonságos kerítés ugyanúgy megvédi a kutyát az elkóborlástól, mint a lánc.

Az étrend

A kutya csak akkor maradhat egészséges és tarthatja meg jó formáját, ha fehérjében és rostanyagokban gazdag táplálékot adunk neki. Az üzletekben kapható kutyatápok összetétele biztosítja az optimális, kiegyensúlyozott étrendet. Az emberi koszt maradéka nem elegendő a kutya testsúlyának megtartásához és az izmok fejlődéséhez. A hegyes csontok pedig még veszélyesek is lehetnek, mivel megakadhatnak a kutya torkán, vagy még komolyabb problémát is okozhatnak a nyelőcsőben. Ne feledkezzünk meg mindennap friss vizet adni a kutyának.

A mozgás

A szabadban végzett rendszeres mozgás biztosítja a kutya jó közérzetét. Nap mint nap egy ketrecben, lakásban vagy egy szűk udvarban ülni nagyon unalmas a kutyának, unalmában sokszor ugatásba fog, ami a gazdin kívül a szomszédokat is zavarja. Napi egy, lakásban tartottaknál három-négy kiadós séta és egy kis labdázás vagy játék felkelti és fenntartja a kutya figyelmét, aktivitását egész napra, a búskomorsága, rongálási kedve is megelőzhető.

A tisztaság

A piszkos, elhanyagolt környezet sok olyan élősködőnek (például: bélférgek, bolhák, tetvek, kullancsok) kedvez, amelyek rossz napokat okozhatnak a kutyának. Ha már észrevettük ezeket az élősködőket kutyánkon, leghelyesebb, ha állatorvoshoz fordulunk segítségért. A legjobb megoldás azonban a megelőzés, azaz, ha a kutya házát, szőnyegét és közvetlen környezetét rendszeresen takarítjuk, fertőtlenítjük. Ajánlatos félévente féregteleníteni az állatokat.

Az oltások

A kutyákat sok olyan betegség érheti, amelyek veszélyeztetik életét, és amelyek gyógyítása rendkívül hosszadalmas és költséges. Tehát jobb, ha ezeket a betegségeket megelőzzük, és kutyánkat beoltatjuk ellenük. Ez nem csupán a betegség megelőzését jelenti, hanem hosszú távon sokat spórolhatunk vele, és csökkenthetjük a fertőződés kockázatát is. A veszettség elleni kötelező oltást és a kombinált oltásokat évente meg kell ismételni.

A bunda tisztán tartása

Kutyánknak több szempontból is jó szolgálatot teszünk bundájának rendszeres tisztításával. Először is, szőrét megszabadítjuk a piszoktól, a gubancoktól, és közben azt is ellenőrizhetjük, hogy vannak-e a bundájában élősködők. Ha már kölyökkorban hozzászoktatjuk kutyánkat szőrének keféléséhez, sokkal egyszerűbben tudunk majd bánni vele, és könnyebben fog barátkozni is, ezenkívül ez egy kellemes, pár perces eggyüttlét a kutyánkkal. Használjunk kutyasampont, különböző bolhátlanító szereket és bolhaírtó nyakörvet.

 

Bővebben:

 

A kutya etetése

A kutyák táplálékigénye nemcsak egyedenként, de fajtánként és életkoronként is változik. Másképp kell etetni egy kölyökkutyát, másként egy fejlődésben lévőt, egy felnőttet és megint csak másképp egy idős kutyát. Ami azonban mindegyikük esetében ugyanúgy lényeges az az, hogy változatos táplálkozásról gondoskodjunk számukra. Így érjük el azt, hogy kutyánk egészséges legyen. A kutya nem kizárólag húsevő, szüksége van más táplálékra is. A hús, ami a fő fehérje forrás, kutyánk étrendjének csupán a felét tegye ki. A helyes étrend fontos, hogy tartalmazza az összes számukra szükséges vitamint. Visszatérve a húsra, azért van nagy szüksége rá egy kutyának, mert a benne lévő zsírsavak segítik az anyagcserét, továbbá felelősek a bőr és a szőrzet egészséges állapotáért.

 

A vitaminok


Egy megfelelően összeállított étrend kell, hogy tartalmazza az összes vitamint és ásványi anyagot. A vitaminpótláskor kérjük ki az állatorvos véleményét, mert a vitamin túladagolása ugyanolyan káros lehet, mint a vitamin hiánya.

A kölyökkutyának, a gyors növekedés időszakában, és a szoptatós kutyának feltétlenül szükséges gyakran adnunk kalciumot. A vitaminhiányt vitamintablettákkal szüntethetjük meg, melyeket könnyedén elrejthetünk egy ízletes jutalomfalatban.

 

Az etetés gyakorisága


Egy felnőtt kutya általában kétszer eszik egy nap. Ha nem akar enni, állatorvoshoz kell vinni, s ha túl sokat eszik és a másik végletbe esik, akkor csökkentsük a kalóriabevitelt és mozgassuk többet. A harmadik lehetőség, ha a kutya azért nem eszik, mert válogatós. Ilyenkor a lehető leghamarabb le kell szoktatnunk erről a tulajdonságáról, már csak azért is, mert egyrészt ki fog enni a vagyonunkból, ha csak húst hajlandó enni, másrészt egyoldalúvá válik a táplálkozása, és ez betegséghez vezethet a későbbiekben. A leszoktatás akár egy hét kemény munkába is kerülhet, de legyünk kitartóak, az ő érdekében. Ha nem kell neki az étel, vegyük el előle. A következő étkezésnél újra tegyünk elé ennivalót. Valószínű, pár napig csak fintorogni fog, de aztán úgyis győz az éhség, és akármit meg fog enni, amit csak a táljába teszünk.

 

Az etetés szabályai:


- Figyeljünk a kutyatápot gyártó cég nevére, megéri jó minőséget venni kutyusunknak.
- Romlott ételt soha ne adjunk neki, annak ellenére, ami sokakban tévhitként alakult ki, miszerint a kutya még megeheti azt, amit az ember már nem.
- Legyen mindig friss vize.
- Macskaeledelt ne adjunk neki, mert annak nagyon magas a fehérjetartalma.
- Forró vagy nagyon hideg ételt ne tegyünk kedvencünk elé, a legjobb a szobahőmérsékletű étel.
- Ha az étel, amit adunk neki, nem fogy el, már nem kéri, öntsük ki, ne adjuk neki oda később.
- Ne engedjük, hogy elhízzon, nagyon figyeljünk a testsúlyára.
- Újabb tévhit a csont! Soha ne adjunk szilánkosra törő csontot, például csirkecombcsontot. Annak legfeljebb vágjuk le a porcos végét, az nem okozhat bajt.
- S ahogy már mondtuk, ha a kutya legalább 24 órán át semmit nem kíván enni, akkor forduljunk állatorvoshoz, hamarabb nem szükséges.

 

A koldulás


Ugye, nem ismeretlen a jelenség, amikor a családi étkezés közben kutyánk odajön az asztalhoz, és szánakozó pillantásokkal, vagy akár kitartó ugatással ételt akar kuncsorogni vagy követelni az asztalról? Ha ilyenkor mindig adunk neki lopva egy-egy falatot az asztal alatt, csak azt fogjuk elérni, hogy még inkább rászokik a kéregetésre és el is fog hízni.

 

 

 

 

Miért szeretnek a kutyák ásni?

A kutyák némelyike egyszerűen csak élvezi, hogy önfeledten kereshet-kutathat, közben pedig rettentően sáros lehet. Néhányuknak pedig a vérében van a vadászat, melybe az ásás is beletartozik. Mi pedig csak állunk és nézzük, miként változik át a kertünk lyukakkal és gödrökkel teli,  háborúsúlytotta övezethez hasonlító tereppé. De a folyamat megállítható, mindössze az okát kell megkeresnünk kutyánk ásási szenvedélyének, majd aszerint cselekednünk. Lássuk, mi a gyógyír!

Miért szeretnek a kutyák ásni?

Nos, az ásási szenvedély sok mindenre visszavezethető. Nézzük, a legáltalánosabbakat! A nyári hőségben szinte minden kutya kapar magának egy nagyobbacska gödröt, melyben kellemesen hűsölhet. Ennek oka, hogy a kutyák - az emberektől eltérően - nem tudják elég hatásosan hűteni testüket, nem izzadnak, csupán lihegnek. Ugye, milyen találékonyak?

Vannak ebek, amelyeket ez eltemetett kaja "illata" vagy a föld alatt élő préda hoz lázba. Ilyenek például a kotorékebek, például a terrierek és a tacskók, melyeket évtizedek óta a föld alatti járatokban és üregekben élő ragadozók (borz, róka) - vadászatára használtak. Ezek az ebek a kotorékban keresik fel áldozatukat, ahol azt megfojtják vagy a felszínre "ugratják".

Szórakozásképpen, unaloműzés gyanánt és frusztráció orvoslására is kiváló az ásás. Arról már nem is beszélve, hogy egy aprócska lyuk ásásával - főleg, ha az a kerítés alatt van - kitárul a világ.

A gödörásásnak azonban komolyabb okai is lehetnek. Előfordulhat, hogy a kutyák így próbálnak elmenekülni a félelmük elől, melyet okozhat nagyobb vihar, de kegyetlen gazdi is. Figyeljük meg kutyusunkat: ha nagyobb viharok idején búvóhelyet keres, akkor segítségre van szüksége.

Hogyan szoktassuk le az ásásról?

Ha kutyánk csak a nyári hőség elől keres menedéket egy hűvösebb gödörben, akkor könnyen megoldhatjuk a problémáját. Keressünk neki árnyékos helyet! Árnyékadónak használhatjuk a gyerekek felfújható medencéjét, vagy egy sűrű növésű sövény tövét, de még a kerti asztal alá is bebújtathatjuk. A tikkasztó melegben nem csak az árnyékos menedék a fontos, hanem a friss víz is, melyhez az állat állandóan hozzáférhet.

Ha kutyánk rögeszmésen keresi a kiutat kertünkből, a legjobb amit tehetünk, hogy kiderítjük ennek  okát. Súlyos esetben kikérhetjük állatorvosunk véleményét is.

Ha csak unatkozik vagy netán hajtja a vére, és azért próbál átszökni a szomszéd kutyájához, akkor az ivartalanítás lehet a megoldás. Ez kutyánknak és nekünk is nyugodtabbá teszi majd a nehéz- és mindennapokat.

Ha ebünk rendszeresen rájár a szomszéd szemetére , akkor vehetünk "kutyabiztos" szemeteskukát, amit nem könnyű felborítani, mert rögzíthető és zárható. Ha a kedves szomszéd naponta kedveskedik  valamilyen finomsággal és ezért szökne a kutyus, akkor kérjük meg, hogy ne tegye. Ha ezek a tanácsok nem segítenének, fontolóra kell vennünk kerítésünk talaj alatti meghosszabbítását, amely megállásra készteti a menekülőművészt.

Ha csak unatkozik vagy netán hajtja a vére,akkor keressünk neki más, sok aktivitást igénylő játékot. A legjobb, ha mi játszunk vele, de ha erre nincs elég időnk, akkor kérjük meg a többi családtagot, vagy szerezzünk be sok labdát és egyéb, a kutyák számára érdekes, téphető, rágható meglepiket. A lényeg, hogy foglaljuk le, mind testileg mind szellemileg, hogy ne legyen ideje a gödörásáson gondolkodni.

Rendszeresen ellenőrizzük, ha kiengedjük a kertbe. Ha tetten érjük, feddjük meg és hangosan kiabáljunk rá: nem szabad, rossz kutyus! De ezek után ne hagyjuk magára, hanem szórakoztassuk, vegyük rá a labdázásra. Kis idő elteltével pedig már nem ásni, hanem majd labdázni jár a kertbe.

Ha ebünk csak egy helyen szeret kaparni, akkor azt időlegesen fedjük be egy műanyag- vagy falappal, de a talaj minőségének, állagának megváltoztatása (kövesítés, vizesítés, beültetés) is sikerre vezethet.

 


Ha van a kertünknek egy olyan része melyet feláldozunk kutyánk örömére, akkor azért könnyebb dolgunk van, mert kutyusunkat nem leszoktatnunk kell az ásásról, hanem csupán átszoktatni egy másik helyre!

 

 

Betegségek/ Élősködők

Fertőző betegségek:

Parvovírusos bélgyulladás
Legjobban  a fiatal kutyákat támadja meg. A vírus nagyon ellenálló akár több egy évig fertőzőképes maradhat, ürülékkel és egyéb testváladékokkkal történő érintkezés során terjed. A kölykökre nagyon vigyázzunk mert még mi is behozhatjuk az utcáról. Tünetei: magas láz, majd súlyos hányás, és bűzös, véres hasmenés. Ha kutyánk parvovírusos bélgyulladásban szenved azonnal hívjunk állatorvos, sajnos néha a kölykökön még az állatorvos sem tud segíteni. Védőoltásokkal megelőzhető a betegség.

Szopornyica
A kutyákat bármikor , bármilyen életkorban megtámadhatja. Bármilyen testváladékkal, de közvetlen találkozással is terjed. A tünetek lehetnek:  az orr és a szem váladékozása, köhögés, hányás, láz, étvágytalanság, levertség, hasmenés, idővel a talppárnák megkeményedése és rángógörcsök .
A védőoltás teljes biztonságot nyújt.

Fertőző májgyulladás
A többnyire heveny lefolyású vírusos betegségre a 3 hónapos-1 éves kutyák különösen fogékonyak.
A betegség közvetlenül terjed az állatok találkozásakor.Tünetek: 40-41 fok hőmérséklet mellett  levertség, étvágytalanság, szomjasság és ismételten hányás. A szájnyálkahártyáján vérzések jelennek meg, és később sárgaság is kialakul. Védőoltással megelőzhető.

Leptospirózis
Állatról emberre is terjed. A fertőződés szájon át, közvetlenül vizletből vagy ívóvíz közvetítésével terjed.
Leptospirózis esetén a vese és a máj károsodik, fiatal korban ezen szervek heveny, végzetes gyulladása alakulhat ki. Tünetek: bizonyos terület fájdalmassága, gyakori vizelés, sűrű üledékes vizelet, hányás, hasmenés, magas láz, étvágytalanság és sárgaság.  Rendszeresen ismételt védőoltásokkal megelőzhető.

Kennelköhögés
Csoportosan tartott ebek felső légúti megbetegedése, amely a nedves, nyirkos, késő őszi, illetve téli, koratavaszi időszakban, párás, ködös időben terjed közöttük, emberre nem veszélyes. A láz és az ijesztően heves köhögés állatorvosi gyógykezelésre általában jól gyógyul,de elhanyagolt esetekben azonban súlyos következmények léphetnek fel. Védőoltással megelőzhető.

Veszettség
A veszettség világszerte, minden kontinensen előfordul.A veszett állat marásával terjed mindig halálos kimenetelű. Tünetek: viselkedési változások, tudatzavar, állkapocsbénulás, nyálzás, nyelési képtelenség,réveteg tekintet, kancsalság,víziszony.Az évenkénti védőoltás kötelező.



Coronavírusos bélgyulladás:
Főleg fiatal kutyáknál okoz hasmenést, de néha felnőtt kutyák is megbetegedhetnek.Tünetek: étvágytalanság, vízszerű hasmenés, gyakori hányás,  a kiskutyáknál a hasmenés rövid idő alatt kiszáradáshoz vezethet.



Élősködők:

Bolha: A kutyákban a leggyakrabban előforduló paraziták.Csípéseik miatt a kutya harapdálja és vakarja magát főleg a hátán és a farok tövében.Sok kutya allergiás a bolhanyálra és az egész teste viszket tőle. Keressük a kutyánk szőrében a bolhapiszkot melyet  ha nedves zsebkendőre teszünk, piros lesz. Sok bolhaírtó szer van de a talán leghatásosabb a ún. "spot on" készítmény, amelyeket az állat tarkóján a bőrre kell csepegtetni .

Kullancs: A kutya főleg a magas aljnövényzetben és az erdőben szedheti össze, ezért kirándulás után nem árt átnézni kutyánkat. A kulancs maga nem kellemetlen a kutyánknak de veszélyes betegségeket hordozhat mint például a Lyme kór(tünetei: étvágytalanság, láz, sánta-ság, duzzadt, esetleg fájdalmas ízületek(védőoltás már van)) és a babesiosis(tünetei: magas láz, étvégytalanság, elesettség, fáradékonyság) ezek kimenetele akár halálos is lehet.

Tetű: A kutyatetűt könnyű észrevenni és megszabadulni tőle. Ha kutyánk tetves akkor kérdezzük meg állatorvosunkat hogy milyen jó rovarölő samponok vannak.A kutyatetű az emberre nem terjed át.

Asztali nézet